Eesti rukkilinnaseviski


Müügile on jõudnud kõige haruldasem Eestis valmistatud jook, Eesti esimene viski, Sangaste rukkilinnastest destilleeritud ja ameerika tammest vaadis küpsenud “TAMM&RUKIS”.

Viskigurmaanid teavad, et head rüübet ei tehta ainult ingliskeelsetes maades, vaid juba üle maailma. Meie naabritest teevad viskit Soome ja Rootsi. 2016 keskel sai ka Eestist viskimaa, sest 15. juunil pandi vaati laagerduma esimene partii kodumaist rukkilinnase destillaati, mis on aastatega küpsenud viskiks.
Viskivaadid on Moe piiritustehase vanas vaadikeldris, kus pikk laagerdumisprotsess toimub.
Destillaat on valmistatud kodumaisest Sangaste rukkist tehtud linnastest. Just rukki linnastamisega oligi kõige suurem probleem, aga Võrus tegutsev Puratos Malt uuris asja ja sai kenasti hakkama. Alkoholilinnastele esitatakse pisut teistsuguseid nõudmisi kui leivalinnastele, mis on nende põhitoodang.
Kui traditsiooniline Šoti viski valmistatakse odralinnastest, siis sedapuhku otsustasime kasutada rukkilinnaseid, on ju rukis meie rahvusvili ja eks me oleme sadu aastaid sellest viina põletanud, oskused on olemas.
Eestis ei ole varem legaalselt viskit tehtud. Kuigi oleks saanud teha küll, sest pandi ju vanasti viin ja piiritus puitvaatidesse. Šotlased panid ka, aga „unustasid” vaadid ära. Kui meil oleks sama moodi toimitud, olekski midagi viskilaadset sündinud.

Moel kulus esimestest sammudest, milleks oli siis vilja valik, viski vaati panemiseni umbes aasta, muuhulgas selleks, et uurida, kuidas see vaadimajandus täpsemalt käib.

Meie arvates rukkiviski jaoks sobib kõige paremini Ameerika tammest vaat. Nii ongi vaadid kogu protsessi juures ainus komponent, mis välismaalt tuuakse. Vaate on nii päris uusi kui ka selliseid, milles varem juba mõni jook laagerdunud on – näiteks šerri või burboon. Loomulikult annab taoline vaat viskile oma maitsenüansi.

Kuigi Eesti tamm pole rukkiviski laagerdamiseks kõige parem, tahaksime ka mõnd sellest tehtud vaati kasutada, aga seni pole me leidnud tegijat, kes korralikud vaadid valmis teeks. Mõni mees on küll lubanud vaadid teha, kuid ei garanteeri, et need pikemat aega vedelikku sees hoida suudavad.

Esimene partii destilleeriti Sangaste rukkilinnasest kanguses 62,3 kraadi .
Hetkel on Moe vanas vaadikeldris laagerdumas vaate erinevates suurustes.

Osa vaatidest on privaatvaadid ja nende omanikud moodustavad nii-öelda Eesti viski asutajate klubi. Estonian Whisky Founders Club. Viskiks muutub vaadis olev kraam aga alles vähemalt kolme aasta möödumisel vaati panekust. Korra aastas käib klubi koos ja tutvub oma vaadis toimuvaga.

Esimeseks vaadiks valisime Ameerika burboonivaadi , millesse sai pandud 188,6 liitrit, vastavalt Moe praeguse vabrikuhoone ehitamisajale , mis oli 1886 aasta.

Moe vaadikeldris ei hoita kindlat temperatuuri ja niiskust, laseme kohalikel oludel ka oma osa laagerdusprotsessi anda.

Igaühel võimalus endale oma isiklik viskivaat soetada, seda Moe keldris hoida ning Cask Clubi aastapäeval oma vaadisisu testimas käia. Viski valmides saate omale isikliku viski, mis on just Teie vaadist pudeldatud ja kannab Teie valitud sõnumit etiketil. Isikliku viskivaadi kohta saab rohkem infot kirjutades päringu moe@moe.ee

Cask Club-private casks

We start selling rye malt casks in beginning of 2020. Please contact by email cask@moe.ee

Pandivere upland

Moe (form. Muddis) is a place in the Estonian upland, in Pandivere Water Protection Area, known as the land of hidden rivers and vanishing lakes.

Sangaste rye

Moe always uses 100% Estonian winter grain. Most of it is Sangaste rye, which is the world’s oldest variety of grain, supported and protected by the goverment of Estonia.

Moe fine spirit is a drink suitable for adults

I am an adult